فراوری آبزیان

فراوری آبزیان مصرف آبزیان به عنوان غذا از قدیم در میان مردم رواج داشته ولی محدود به مناطقی بوده ا...

فراوری آبزیان

مصرف آبزیان به عنوان غذا از قدیم در میان مردم رواج داشته ولی محدود به مناطقی بوده است که دریا و رودخانه داشته اند و یا در فاصله نزدیکی به آنها قرار داشته اند. زیرا به دلیل فسادپذیری بالای گوشت آبزیان، امکان حمل آنها به مناطق دور و نگهداری طولانی مدت آنها وجود نداشته است. امروزه علاوه بر استفاده از روش های فراوری مانند شورکردن، دودی کردن و خشک کردن با پیشرفت تکنولوژی های فراوری از روش هایی نوین مانند کنسرو کردن، بسته بندیهای گوناگون، انجماد و... نیز استفاده میشود و این امر باعث شده تا مردم همه نقاط جهان دسترسی به این منبع غذایی مهم و با ارزش داشته باشند.

آبزیان به عنوان غذای سالم اهمیت زیادی در سبد غذایی مردم دارند که عمده دلایل آن عبارت اند از: دارا بودن مقدار زیادی پروتئین با ارزش بیولوژیک بالا، مقادیر زیادی اسید چرب امگاـ3 که مصرف مداوم آن باعث کاهش میزان چربی و کلسترول خون میشود، و منبع خوبی از املاح نظیر کلسیم، فسفر، آهن و غنی از ویتامینهای A و D ،تیامین و... است. مصرف آبزیان در پیشگیری و بهبود برخی امراض مثل فشار خون بالا، بیماریهای قلبی و عروقی و همچنین تقویت ضریب هوشی کودکان مؤثر است.

 

 

بسته بندی ماهی

در سال های اخیر با افزایش آگاهی های مردم نسبت به مواد غذایی و توجه بیشتر آنها به سلامت و نقش مواد غذایی مفید، مصرف گوشت ماهی از جایگاه ویژه ای نزد مردم برخوردار شده و مصرف آن در جوامع بشری افزایش  چشمگیری پیدا کرده است. همچنین با توجه به فسادپذیری بالای ماهی و لزوم وجود آن در سبد غذایی انسان، استفاده از روش های بسته بندی مناسب بسیار ضروری است.

امروزه فناوری بسته بندی کمک شایانی به بازار فروش فراورده های جدید که آماده مصرف هستند، نموده است. حدود 7 درصد هزینه های کالا مربوط به بسته بندی میشود. فساد مواد غذایی برای غذاهای پخته کمتر از 3 درصد و برای مواد غذایی خام 10 تا 15 درصد است که در کشورهای کمتر توسعه یافته به دلیل عدم بسته بندی یا نامناسب بودن آن، تا حدود 50 درصد میرسد.

اشتراک گذاری این پست:
ارسال شده توسط کاربر جدید
کاربر جدید

شما اولین نفری باشید که برای این پست ثبت نظر می کنید

برای ثبت نظر ابتدا ثبت نام کنید