علف­ های ­هرز هندوانه

علف­های ­هرز هندوانه گل ­جالیز  Orobanche SP   گل­ جالیز گیاهی...

علف­های ­هرز هندوانه

گل ­جالیز  Orobanche SP  

گل­ جالیز گیاهی انگلی بدون کلروفیلی از خانواده Convolvulaceae است که به وسیله بذر تکثیر می­یابد. خسارتی که این گیاه وارد می­ آورد در بعضی از سال­ها به 95 درصد کل عملکرد مزرعه می­رسد. گل جالیز گیاهی است علفی با برگ­های فلس مانند که مجموعا 150 گونه مهم دارد که در سراسر جهان پراکنده اند. در ایران 30 گونه از این جنس وجود دارد. گل جالیز دارای ساقه گوشتی به رنگ سفید مایل به زرد است که ارتفاع آن به 30 تا 40 سانتی­متر می­رسد. گل­هایی به رنگ زرد مایل به بنفش دارد که رنگ آن در حاشیه تیره­تر می­شود. گل­ها گاهی ارغوانی هستند و تولید بذر فراوان می­کنند.
 

 

روش­های کنترل

-استفاده از گیاهان تله مانند: ذرت، آفتابگردان، کتان و ترب وحشی

-کنترل بیولوژیک با استفاده از حشره­ی Phytomyza orobanche که پارازیت کپسول گل جالیز است

-مبارزه با گل جالیز با کندن آن به دفعات، آیش گذاردن زمین، ضدعفونی کردن خاک و کاشت بذرهای مقاوم انجام می­شود

-پیش­گیری از ورود بذرگل جالیز به مزرعه به خصوص همراه کود دامی

-درسطوح محدود از متیل بروماید می­توان استفاده کرد

تاج خروس  Amaranthus  retroflexus

تتاج خروس گیاهی است از خانواده ­ی Amaranthaceae، چهارکربنه و یک­ساله خشبی به ارتفاع 50 تا 100 سانتی­متر با ساقه­ های پایینی قرمز یا دارای نوار قرمزی که تا انتهای ریشه اصلی تداوم دارد. علف­های هرز خانواده تاج خروس دارای مقدار زیادی نیترات یا اکسالات هستند که ممکن است باعث مرگ دام شوند. تاج خروس در مزارع توتون، باغ­های چای، سبزی، صیفی و زمین­های بایر می­روید.
 


 

سلمه ­تره (سلمک) Chenopodium album

گیاهی است از خانواده اسفناجیان (chenopodiaceae) و یک­ساله با ساقه­های ایستا و انشعابات فراوان که غالباً دارای خطوط صورتی یا بنفش هستند. این گیاه در اکثر مزارع به خصوص مزارع صیفی و غلات زیاد دیده می­شود. تکثیر آن از طریق بذر صورت می­گیرد. گیاهان این جنس تولید مقادیر زیادی گلوکوزید سیانوژنیک کرده که باعث مسمومیت دام می­شوند.
 


 

توق Xanthium strumarium

علف هرزی یک­ساله و از خانواده Asteraceae که از طریق بذر تولیدمثل می­کند. دارای ریشه­های زیرزمینی و منشعب بوده و کل گیاه ظاهری پشم آلود دارد. توق ماده Hydroquinone تولید می­کند که باعث نفری و تورم کبد در دام می­شود. توق از علف­های هرز مزارع توتون، چغندرقند، پنبه، ذرت، گندم، جو، نیشکر، باغ­های میوه، سبزی و صیفی و اراضی بایر است.
 

دم روباهی Foxtail grass

از علف­های هرز یک­ساله با ساقه­ های باریک است. از خانواده poaceae که توسط بذر تکثیر می­یابد. دم روباهی از علف­های هرز مزارع گندم، جو، بادام زمینی، ذرت، باغ­های سبزی و صیفی و نیز زمین­های آیش است.
 

 

جهت مشاهده بیماری های هندوانه کیلیک کنید

 

اشتراک گذاری این پست:
ارسال شده توسط کاربر جدید
کاربر جدید

شما اولین نفری باشید که برای این پست ثبت نظر می کنید

برای ثبت نظر ابتدا ثبت نام کنید