برداشت زیره سبز

برداشت زود هنگام عملکرد دانه را کاهش داده و نیز خشک کردن محصول را با مشکل مواجه می کند همچنین در برداشت دیرهنگام و در زمان رسیدگی کامل علاوه بر مسئله ریزش بذر، خطر خسارت مورچه نیز وجود دارد.

 

برداشت

مناسبترین زمان برداشت هنگامی است که مزرعه زیره به زردی گرائیده و یا به اصطلاحبور می شود( حدودا در مرحله 80 درصد رسیدگی ).

برداشت زود هنگام عملکرد دانه را کاهش داده و نیز خشک کردن محصول را با مشکل مواجه می کند همچنین در برداشت دیرهنگام و در زمان رسیدگی کامل علاوه بر مسئله ریزش بذر، خطر خسارت مورچه نیز وجود دارد به عبارت دیگر بذرهای کاملا رسیده زیره سبز به شدت مورد علاقه مورچه بوده و مورچه ها بذرهای رسیده را از بوته جدا کرده و با خود به لانه می برند.

زمان برداشت زیره سبز در شرایط اصفهان ممولا اوایل خرداد است که در کشت های دیم ( به شرط یکسان بودن اقلیم) حدود یک هفته زودتر از کشت های آبی امجام می گیرد به طور معمول برداشت توسط دست و یا داس های مخصوص انجام شده و سپس محصول جهت خشک کردن ، خرمن می شود.

بیشتر بخوانید: بیماری سفیدک سطحی زیره سبز و کنترل آن

محصول برداشت شده به چندین روش قابل خشک کردن می باشد مثلا در هوای آزاد و مقابل نور خورشید روی یک پارچه کتانی، در قفسه یا سایه بان، در محفظه هایی با جریان هوا و غیره ، از زمان خرمن کردن محصول تا هنگام خرمن کوبی همه روزه به منظور جلوگیری از فساد و تخمیر زیره ، باید اقدام به زیر و رو کردن خرمن نمود و نیز از خشک کردن زیاده از حد خرمن خصوصا در آفتاب جلوگیری گردد. پس از خشک کردن محصول و رسیدن رطوبت آن به حدی که دانه به راحتی از کاه و کلش جدا گردد اقدام به خرمن کوبی می شود. خرمن کوبی توسط ماشین و یا دست قابل انجام است که معمولا خرمن های کوچک توسط کارگردان با استفاده از چوبدست و یا چنگک های مخصوص کوبیده می شود.

پس از خرمن کوبی ساقه های بزرگ را توسط چنگک از دانه ها و ساقه های کوچک جدا ساخته و سپس دانه ها و ساقه های کوچک ( کلش ) را به وسیله غربال  و عمل باد دادن از یکدیگر جدا می کنند.

بوجاری زیره با استفاده از ماشین نیز امکان پذیر است ک در حال حاضر در استان خراسان مورد استفاده می باشد. در توده های بذر بوجاری شده زیره سبز با کیفیت مناسب از نظر خلوص فیزیکی ، حداکثر مواد خارجی مجاز 3 درصد می باشد.

 

 

 

اشتراک گذاری این پست:
ارسال شده توسط سیده زهرا رضوی
سیده زهرا رضوی

مقالات مشابه:

نظری برای این آموزش ثبت نشده

برای ثبت نظر ابتدا ثبت نام کنید