اصول انجماد گوشت میگو

در مورد میگو انجماد به صورت تکت ک (انفرادی) و یا قالبی انجام میگیرد. همچنین ممکن است میگو به صورت خا...

در مورد میگو انجماد به صورت تکت ک (انفرادی) و یا قالبی انجام میگیرد. همچنین ممکن است میگو به صورت خام یا پخته منجمد شود. پخت میگو قبل از انجماد، موجب ثبات بیشتر رنگ صورتی آن میشود، اما در صورتی که پس از رفع انجماد طبخ شود طعم بهتری دارد.

اصول انجماد گوشت میگو

در این مرحله ابتدا میگوها را براساس اندازه آنها درجه بندی میکنند. سپس میگوها بسته بندی شده و به روش انجماد صفحه ای یا انجماد با هوای متحرک، منجمد میشوند. پس از کامل شدن انجماد، محصول از فریزر خارج شده و با باز کردن قسمت فوقانی جعبه مقداری آب روی میگوها اسپری میشود و دوباره جعبه را بسته و آن را وارونه مینمایند. این عمل سبب میشود تا بلوک جامدی از یخ و میگو ایجاد و در نتیجه آن، میگو از سوختگی حاصل از انجماد (burn Freezer )محافظت شود. در برخی اوقات به جای اسپری آب بر روی میگوها، آنها را سریعا در آب غوطه ور میکنند. 

مهمترین نکات در انجماد میگو عبارت اند از:

باید از میگوهای سالم و با کیفیت مناسب برای انجماد استفاده کرد. زیرا انجماد نمیتواند کیفیت اولیه میگو را بهبود بخشد. بنابراین فقط میگوهای تازه باید مورد فرایند انجماد قرار گیرند و میگوها در زمان شروع فرایند باید دارای بهترین شرایط کیفی باشند.

 میگو باید بلافاصله بعد از آماده کردن منجمد شود. فرایند انجماد باید با تجهیزات مناسب و به نحوی انجام شود که تغییرات فیزیکی، شیمیایی و میکروبی را به حداقل برسد. انجماد باید به نحوی انجام گیرد که از محدوده دمایی حداکثر رشد اندازه بلورهای یخ که برای بیشتر مواد غذایی 1 - تا 5 - درجه سلسیوس است به سرعت بگذرد.

 میگوها پس از مرحله انجماد باید به سردخانه منتقل شوند. اگر قرار است که میگوها قبل از فرایند انجماد برای مدتی ذخیره شوند. برای کاهش سرعت تغییرات نامطلوب طبیعی، باید ذخیره سازی آنها در شرایط حرارتی و رطوبتی مناسب انجام گیرد.

 

اشتراک گذاری این پست:
ارسال شده توسط کاربر جدید
کاربر جدید

شما اولین نفری باشید که برای این پست ثبت نظر می کنید

برای ثبت نظر ابتدا ثبت نام کنید