انواع پیاز

 

انواع پیاز

انواع متعددی از پیاز در ایران کشت می گردد که از نظر اندازه، شکل،رنگ، پوست، زمان رسیدن، مزه و کیفیت نگهداری با یکدیگر تفاوت دارند.

در ایران ارقام بومی زیادی که دارای صفات مطلوبی هسند کشت می شود که این ارقام شامل پیازهای قرمز، سفید و صورتی هستند. از جمله پیازهای قرمز می توان به پیازقرمز آذر شهر، طارم، درچه و اصفهان و از  پیازهای سفید به پیاز سفید قم و کاشان و از پیازهای صورتی به پیاز صورتی نوشهر اشاره کرد.

 

بیشتر بخوانید: مشخصات بذر مناسب برای کشت پیاز

 

 

پیاز قرمز آذرشهر بسیار خوش فرم، قرمز رنگ و قابلیت انبارداری زیادی دارد. ارقام پیاز سفید درشت، آبدار، شیرین و مقوی بوده و بیشتر اثر درمانی دارد.

در سالهای اخیر ارقام هیبرید جایگزین بسیاری از ارقام بومی شده و در سطح وسیع کشت می گردد. ارقام هیبرید دارای یکنواختی  بیشتر عملکرد بالا و قابلیت انبارداری طولانی تر می باشند که از جمله این ارقام می توان به بذر هیبریدي«یلو سوئیت اسپانیش» و « تگزاس ارلی گرانو» اشاره کرد.

رقم یلوسوئیت اسپانیش با توجه به سازگاری که با آب و هوای شهرستانهای عمده تولیدکننده پیاز دارد به سرعت سطح کشت آن افزایش یافته و رقم مذکور در سال زراعی 85-84 به عملکرد رکورد کشوری 190 تن در هکتار رسید.

 

 

اشتراک گذاری این پست:

آکادمی آموزش کشاورزی یکتابان مرکز تخصصی ارائه آموزش های تخصصی کشاورزی و مشاوره کشاورزی توسط برترین کارشناسان کشاورزی در ایران

ارسال شده توسط سیده زهرا رضوی
سیده زهرا رضوی

آموزش های مشابه:

شما اولین نفری باشید که برای این پست ثبت نظر می کنید

برای ثبت نظر ابتدا ثبت نام کنید