ارقام هندوانه

هندوانه هندوانه یک گیاه فصل گرم است. نسبت به سرما بیشتر از سایر گیاهان تیره کدوئیان مقاوم است. هن...

هندوانه

هندوانه یک گیاه فصل گرم است. نسبت به سرما بیشتر از سایر گیاهان تیره کدوئیان مقاوم است. هندوانه مخصوص مناطقی است که دارای تابستان طولانی و گرم است، از این رو تابستان­های خشک و یا نسبتاً مرطوب برای رشد آن مناسب می­باشد. شیوع بیمار­های برگی هندوانه در نواحی مرطوب بیشتر از نواحی خشک می­باشد. بذر هندوانه در دمای 20-15 درجه سانتی­گراد جوانه زده و بهترین رشد و نمو را در دمای بالای 21 درجه سانتی­گراد دارد. این گیاه در مناطق دارای آب و هوای گرم و خشک و نور کافی در صورت انجام آبیاری مناسب، تا حدود 60 تن در هکتار محصول با قند بالا تولید می­کند. در مناطقی که طول دوره ­ی گرما کمتر از 120 روز است باید از ارقامی استفاده کرد که میان­رس و یا زودرس باشند، در غیر این صورت میوه نارس باقی می­ماند و شیرین نمی­شود. استفاده از مالچ به زودتر رسیدن محصول در این مناطق کمک می­کند.

ارقام

هندوانه­ های پوست نازک: انواع پوست نازک بیشتر برای مصارف محلی و مراکز فروش نزدیک به محل تولید می­باشد.

هندوانه­ های پوست کلفت: این نوع قابل حمل و نقل به نقاط دور و نزدیک و نگه­داری آن در انبار آسان­تر است

تقسیم بندی بر اساس زمان رسیدگی

زود رس 80-70 روز

میان­رس 90-80 روز

دیررس 140-130روز

ارقام ایرانی

هندوانه قرق هندوانه خانمی هندوانه شریف آباد (پوست خیلی نازک، اندازه متوسط، شکل گرد و گوشت قرمز، طعم شیرین و مطبوع) هندوانه محبوبی هندوانه پوست سفید همدان (پوست کلفت و سفید رنگ)

 

ارقام خارجی

چارلستون گری (Charleston Gray) با دوره­ی رشد 140-130 روزه در ایران معروف به هندوانه مهندسی که برای حمل و نقل بسیار خوب است. میوه­ها بزرگ و کشیده می­باشند، رنگ پوست سبز پسته­ای روشن، پوست میوه کلفت و محکم، رنگ گوشت قرمز روشن، بسیار مرغوب، ترد و شیرین می­باشد. برای مناطق گرمسیری مناسب­تر است و در سایر نقاط نیز نتیجه خوبی داده است. این واریته به بیماری لکه سیاه حساس می­باشد و نسبت به آنتراکوز و پژمردگی فوزاریومی مقاوم است.

دیکیس کوئین (Dixie Queenبا دوره­ی رشد140-130 روز و برای حمل و نقل به بازارهای نزدیک و کشت در مزارع اطراف شهرها مناسب است. رقمی نسبتاً زودرس است، پوست میوه سبز کم­رنگ با نوارهای نازک و نیمه­سخت، گوشت قرمز روشن و ترد توپر، شیرین، شکل میوه گرد کمی­ کشیده است. این هندوانه به پژمردگی مقاوم است.

فرفاکس (Fairfax) با دوره­ی رشد 140-130 روز رقمی است بیضی کشیده، درشت با پوست سبز روشن راه راه، به دلیل ضخامت پوست برای حمل و نقل به نقاط دور دست مناسب می­باشد. گوشت آن قرمز شیرین پر آب، توپر بدون الیاف می­باشد. تنها عیب آن درشتی خیلی زیاد آن است که بعضی میوه­ها به 20-15 کیلوگرم می­رسد.

چیلیان بلک (Chilian Black) با دوره­ی رشد 140-130 روز، میوه­ها کروی متوسط، پوست سبز روشن با نوارهای سبز تیره و نازک به همین دلیل قابل حمل و نقل به نقاط دوردست نمی­باشد.
 

 

 

جهت مشاهده مراحل کاشت،داشت وبرداشت هندوانه کلیک کنید.

 

اشتراک گذاری این پست:
ارسال شده توسط کاربر جدید
کاربر جدید

شما اولین نفری باشید که برای این پست ثبت نظر می کنید

برای ثبت نظر ابتدا ثبت نام کنید